jak stworzyć ogłoszenie o pracę

Szukasz pracownika? Zobacz jak stworzyć skuteczne ogłoszenie o pracę. (3 zasady)

Najważniejszą rolą jaką powinno spełnić ogłoszenie o pracę, jest umożliwienie pracodawcom znalezienie odpowiedniego pracownika. Im dokładniej i precyzyjniej sporządzona oferta pracy, tym większa szansa, że firma zatrudni osobę, która wpisuje się w obraz idealnego kandydata.

Szukasz idealnego pracownika?

Czy wiesz, jak sporządzić optymalną ofertę pracy?

W tym artykule podpowiemy pracodawcom, jakie są 3 zasady, dzięki którym ogłoszenie o pracę może przynieść oczekiwane rezultaty.

1. Układ oferty pracy

Informacje, które zawrzesz w ogłoszeniu o pracę, mają zachęcić kandydata do wysłania CV. Treść oferty pracy wydaje się mieć kluczowe znaczenie jeśli chodzi o przekaz, jaki kierujesz do zainteresowanych. Jednak nawet najdokładniej napisana oferta, nie spełni w 100% swojej roli, jeśli nie zadbasz o jej odpowiedni układ graficzny.

Większość ofert pracy wygląda następująco:

  • krótki opis firmy,
  • nazwa stanowiska i miejsce pracy,
  • opis stanowiska – zadania i zakres odpowiedzialności,
  • wymagania wobec kandydatów,
  • co pracodawca oferuje,
  • sposób aplikowania,
  • prośba o dodanie klauzuli.

Kandydaci przeglądający oferty pracy, przyzwyczajeni są do wyżej przedstawionego schematu. Przeglądając kolejne ogłoszenia, wiedzą mniej więcej, w której części znajdą interesujące ich informacje.

Tworząc nowe ogłoszenie o pracę, warto trzymać się wyżej wskazanej kolejności przekazywania informacji.

Wielu rekruterów ma pokusę, aby stworzyć ogłoszenie, które wyróżni się na tle pozostałych firm. Zmiana układu graficznego, zmiana kolejności, bądź zastosowanie oryginalnych elementów graficznych, może oczywiście przynieść zamierzony efekt. Warto jednak dobrze przemyśleć sposób zaprezentowania informacji, aby kandydat nie miał wrażenia, że ogląda chaotyczne ogłoszenie o pracę, w którym ciężko – mówiąc kolokwialnie – połapać się.

2. Realny opis stanowiska

Zrekrutowanie odpowiedniego pracownika na dane stanowisko pracy, jest zwykle dużym wyzwaniem dla pracodawcy. O wiele bardziej istotne jednak, jest sprawienie, że zatrudniona osoba zostanie w firmie, oraz doskonale sprawdzi się w swojej roli.

Żaden pracodawca nie chciałby znaleźć się w sytuacji, kiedy nowemu pracownikowi nie odpowiada praca, którą wykonuje. A już na pewno nie chciałby, aby po krótkim czasie zrezygnował z pracy. Taka sytuacja generuje koszty, a zadania i cele zawodowe – zamiast płynnie i sprawnie realizowane – czekają na kolejnego kandydata.

Dlatego tak ważne jest, aby treść ogłoszenia o pracę, możliwie dokładnie przedstawiła zadania wykonywane na danym stanowisku.

W opisie stanowiska wypisz możliwie konkretnie, za jakie działania będzie odpowiedzialna zatrudniona osoba. Doprecyzuj również, jakie czynności będzie wykonywała na co dzień. Postaraj się, aby nowy pracownik miał świadomość, za realizację których zadań będzie odpowiedzialny. Nie powinien być zaskoczony lub rozczarowany, kiedy obejmie wybrane stanowisko.

3. Jakiego kandydata szuka pracodawca?

Z jednej strony oczekiwania pracodawcy względem idealnego kandydata, z drugiej zaś ograniczenia prawne.

Każdy rekruter doskonale wie, jaki jest jego obraz idealnego pracownika. Być może na stanowisko Recepcjonistki poszukuje kobiety, najlepiej w wieku 20 – 30 lat. Jednak przepisy Kodeksu Pracy jasno mówią, że niedozwolona jest dyskryminacja ze względu na wiek, płeć czy wyznanie. W wymaganiach nie możesz również wpisać, że szukasz studentów. Jedyną dopuszczalną formą może być zapis np. “mile widziani studenci”.

Sporządzając informację dotyczącą wymagań, skup się na konkretnych kwalifikacjach zawodowych, umiejętnościach i kompetencjach, jakie powinien posiadać kandydat. Listę wymagań, rozpocznij od najważniejszych – z punktu widzenia danego stanowiska. Możesz też wyróżnić te absolutnie niezbędne, poprzez pogrubienie czcionki.

Podsumowując:

Skuteczność ogłoszenia o pracę w dużej mierze zależy od informacji, jakie przekazujesz kandydatom. Zadbaj o możliwie precyzyjne i realne przedstawienie zakresu odpowiedzialności. Wymagania stawiane wobec potencjalnego pracownika, wypisz w kolejności od najważniejszych, a te absolutnie konieczne – wyróżnij. Pamiętaj także o przyjaznym układzie oferty pracy, dzięki któremu, kandydat szybko znajdzie interesującego go informacje.

Pracodawca