List motywacyjny dla osób bez doświadczenia zawodowego

W ogłoszeniu o pracę widzisz wymaganie dostarczenia wraz z CV listu motywacyjnego? Nie rezygnuj z wysłania swojego zgłoszenia. Błędem byłaby też decyzja o przesłaniu niepełnej aplikacji, czyli bez listu motywacyjnego. Jeśli masz wątpliwości, jak przygotować tego typu dokument, ten krótki poradnik jest właśnie dla Ciebie. List motywacyjny napiszesz bez problemu – także jeśli jesteś osobą bez doświadczenia zawodowego! Wystarczy trzymać się kilku naprawdę prostych zasad.

List motywacyjny bez doświadczenia zawodowego – co powinien zawierać?

Zacznijmy od tego, jak wygląda list motywacyjny. To dokument formalny, co oznacza, że ma ściśle określoną strukturę i powinien być sporządzony formalnym językiem, uwzględniającym zwroty grzecznościowe, bez potocznych wyrażeń.

W lewym górnym rogu podaj swoje dane kontaktowe – imię, nazwisko, adres e-mail, telefon. W prawym górnym rogu wpisz miejscowość i datę. Poniżej, po prawej stronie, powinny znaleźć się dane odbiorcy – wystarczy nazwa firmy, ale możesz podać nazwisko rekrutera, jeśli je znasz. Pośrodku musi znaleźć się tytuł dokumentu: List motywacyjny.

Treść listu motywacyjnego powinna dzielić się na krótkie (maksymalnie kilkuzdaniowe) rozpoczęcie, część główną (3-4 akapity) i również krótkie zakończenie. Każdy kolejny akapit ma w sposób logiczny wynikać z poprzedniego. Niewskazane jest powielanie informacji zawartych w innych dokumentach aplikacyjnych. List motywacyjny to nie CV! A zatem w liście nie chodzi o to, by przekazać jak największą liczbę danych o sobie, ale by zachęcić pracodawcę do zaproszenia Cię na rozmowę kwalifikacyjną. Niech ten cel przyświeca Ci w trakcie przygotowywania dokumentu.

Pamiętaj także, że list motywacyjny nie może być zbyt długi. Przyjmuje się, że powinien zajmować około ⅔ objętości arkusza A4. Dłuższy dokument aplikacyjny jest dopuszczalny, pamiętaj jednak, że nie każdy rekruter zechce poświęcić czas na zapoznanie się z bardzo obszernym listem.

Jak zacząć list motywacyjny? Bardzo prosto – wyraź chęć podjęcia pracy w wybranej firmie, na konkretnym stanowisku itp. Nie musisz pisać, gdzie natrafiłeś na ogłoszenie o pracę.

Główna część listu powinna przekonać rekrutera, że jesteś najlepszym kandydatem do pracy. Przedstaw więc swoje największe atuty i napisz, co takiego możesz zaoferować pracodawcy. Skoncentruj się na tym, jak polepszysz pracę firmy, a nie na osobistych pobudkach, które popychają Cię do podjęcia pracy.

W liście warto pochwalić się osiągnięciami, umiejętnościami twardymi i miękkimi, napisać o różnego rodzaju pomysłach i innowacjach, które polepszyły działanie zespołu w poprzednim miejscu zatrudnienia. Jeśli nie masz jeszcze żadnego doświadczenia zawodowego, możesz napisać o:

    • aktywności szkolnej / uczelnianej, np. udziału w kołach naukowych, przygotowywaniu konferencji, różnego rodzaju wydarzeń,
    • wszelkiej działalności non-profit, akcjach charytatywnych, w jakich brałeś czynny udział,
    • praktykach studenckich,
    • działalności na rzecz rodzinnego biznesu.

Wiele osób ma również wątpliwości, jak zakończyć list motywacyjny. Przede wszystkim warto podkreślić jeszcze raz chęć podjęcia pracy, swoją motywację, a także podziękować za czas poświęcony na zapoznanie się z Twoim CV i listem motywacyjnym. Możesz także wskazać preferowaną formę kontaktu – np. telefon o określonej porze, e-mail. Nie zapomnij o zwrocie grzecznościowym: Z poważaniem / Z wyrazami szacunku. Jeszcze tylko podpis – imię i nazwisko – i gotowe. W przypadku dokumentu elektronicznego podpis nie musi być odręczny.

List motywacyjny – jak się wyróżnić na tle innych kandydatów, gdy nie masz doświadczenia zawodowego?

To, że nie masz doświadczenia, szukasz swojej pierwszej pracy – nie musi przekreślać Twoich szans na rynku pracy. Bardzo wiele firm chętnie zatrudnia świeżo upieczonych absolwentów albo osoby uczące się, ze statusem studenta itp. Dla pracodawcy zatrudnienie młodego talentu i jest korzystne z wielu względów – między innymi dlatego, że nowa osoba bez doświadczenia w zespole przynosi nową energię, świeże spojrzenie, motywuje innych do pracy.

W liście przekonaj pracodawcę, że jesteś właśnie taką osobą – która zaraża entuzjazmem, nie boi się wyzwań, chętnie pozna wybraną branżę. Mile zaskoczysz pracodawcę także wtedy, gdy okażesz dobrą znajomość firmy. Możesz na przykład wspomnieć o tym, że sam jesteś jej klientem, opisać swoje doświadczenia, pogratulować sukcesu, który zrobił na Tobie wrażenie i Cię zainspirował.

Spośród innych kandydatów wyróżni Cię także wzmianka o rozwijanych pasjach, np. sportowych lub innych – nawet jeśli nie są bezpośrednio związane z rodzajem pracy, jaką chcesz wykonywać. Pamiętaj jednak, by nie kłamać! Jeśli pochwalisz się, że uprawiasz skoki spadochronowe, a zagadnięty o swoją pasję na rozmowie o pracę nie będziesz umiał powiedzieć o niej niczego konkretnego, z pewnością zrobisz bardzo złe wrażenie na rekruterze.

Podsumowując, napisanie dobrego listu motywacyjnego nie jest trudne ani czasochłonne. Wystarczy trzymać się ustalonych wytycznych i opisać swoje największe atuty jako kandydata do pracy. Powodzenia!

List motywacyjny