Gospodarczy skok
Bielsko-Biała to konkurencyjny rynek pracy na mapie Polski. Wysoko rozwinięta branża IT ciągle rekrutuje. Tuż za nią rynek wypełniają specjaliści z dziedziny automotive oraz przemysłu.
Sektor IT rozwija się w Bielsku-Białej szybko i prężnie. Od kilku lat przybywa nowych miejsc pracy dla specjalistów w konkretnych dziedzinach związanych z technologią informatyczną. Ponadto, ludzki kapitał, który dostarcza na bielski rynek tutejsza Akademia Techniczno-Humanistyczna ma ogromną wartość pod względem merytorycznym i rozwojowym lokalnego rynku pracy.
Absolwenci wyżej wymienionej uczelni na zatrudnienie czekają maksymalnie 2 miesiące. Bielsko jest jednym z tych miejsc, które przyciąga niczym magnes nowych specjalistów z IT. Miasto może śmiało konkurować ze stolicą, zarówno pod względem osób zatrudnianych w tym sektorze, jak i pod względem wynagrodzeń.
Bielsko-Biała to miasto Przyjazne dla Biznesu według plebiscytu przeprowadzonego przez magazyn Forbes. Ten tytuł został przyznany jak najbardziej słusznie. Widać wyraźnie, że tworzą się nowe miejsca pracy, pojawiają się nowi inwestorzy, powstają nowe rodzime przedsiębiorstwa. Chętnych do pracy przybywa wraz z przyrostem miejsc do pracy.
Pełne ręce pracy mają także przedstawiciele świata Human Resources. Nowych miejsc pracy jest tak wiele, że często rekrutacja wymaga wielotorowych działań, które muszą zostać wykonane przez niezależne osoby. Tak tworzą się także nowe miejsca pracy w firmach. Powoływane do pracy są działy rekruterskie, których przykładowo jeszcze kilka lat temu nie było w strukturach danej firmy. Nawet jeśli takiego działu nie ma, rekrutacje bywają podzlecane zewnętrznym firmom outsourcingowym.
Dzięki dobrym rokowaniom gospodarczym Bielsko-Biała stała się atrakcyjnym kierunkiem wybieranym przez studentów oraz kandydatów do pracy. Ostatnio można zaobserwować napływ ludności do miasta, co jeszcze kilka, czy kilkanaście lat temu funkcjonowało w przeciwnym kierunku.