wzór ogłoszenia o pracę

Wzór ogłoszenia o pracę – 9 elementów

Ogłoszenie o pracę to najbardziej popularne narzędzie, stosowane przez pracodawców, mające na celu znalezienie nowych pracowników. Popularność swoją zawdzięcza naprawdę dużej skuteczności. Możliwość dotarcia do szerokiego grona kandydatów oraz wygodny sposób pozyskiwania CV, świadczą same o sobie. W dzisiejszych czasach publikowanie ogłoszeń o pracę, to najchętniej wybierany sposób przeprowadzania rekrutacji.

Mnogość formatów, wymiarów i układów stosowanych w ofertach pracy, daje duże pole do popisu. Oczywiście niektórzy rekruterzy stawiają na oryginalność, dlatego decydują się na nietypowe formy i układy graficzne. Dobrze zaprojektowane ogłoszenie, może oczywiście wzbudzić zainteresowanie kandydatów, a co za tym idzie – pozyskać sporo aplikacji.

Większość ogłoszeń o pracę posiada jednakowy układ, do którego kandydaci są po prostu przyzwyczajeni. Jeśli zależy Ci na tym, żeby kandydat w łatwy i szybki sposób odnalazł interesujące go informacje, zastosuj standardowy układ ogłoszenia o pracę.

Jak prezentuje się klasyczny układ, stosowany w ogłoszeniach o pracę? Poniżej 9 jego elementów.

1. Opis firmy

Pierwszym elementem, który znajduje się na samej górze oferty pracy, jest krótka informacja o pracodawcy. W tym miejscu warto napisać, w jakiej branży działa firma, czy jest liderem na rynku, od ilu lat funkcjonuje, czy też jakie osiągnięcia ma na swoim koncie. Nie przesadzaj z ilością tekstu. Skup się na informacjach istotnych z punktu widzenia potencjalnego pracownika. Informacja o firmie ma zachęcić kandydata do dalszego zapoznania się z treścią oferty pracy.

2. Tytuł ogłoszenia

Tytułem oferty pracy jest nazwa stanowiska. W tym wypadku warto zastosować popularne nazewnictwo. Kandydaci powinni od razu skojarzyć, na czym będzie polegać praca. Stanowiska takie jak: Handlowiec, Przedstawiciel Handlowy, czy Sprzedawca – jasno dają do zrozumienia, kogo szuka pracodawca.

3. Miejsce pracy

Lokalizacja, którą zamieszczasz w ogłoszeniu, powinna poinformować kandydata o dokładnym miejscu pracy. Jeśli siedziba firmy mieści się w Bielsku-Białej, to zaznacz to miasto jako lokalizację.

Inaczej sprawa ma się w przypadku możliwości pracy zdalnej bądź pracy z możliwością delegacji. W tych dwóch formach możesz zaznaczyć szerszy zakres lokalizacji.

4. Opis stanowiska

W tym miejscu wpisz zakres zadań, za które będzie odpowiedzialny zatrudniony pracownik. Najczęściej stosowaną formą zapisu, jest wypunktowanie, które jest po prostu bardziej czytelne niż ciągły tekst. Czynności, jakie będą należały do pracownika, wypisz w kolejności od najważniejszych. Postaraj się w możliwie najbardziej realny sposób przedstawić, czym dokładnie będzie zajmowała się nowo zatrudniona osoba.

5. Wymagania

Kolejnym elementem oferty pracy, jest sekcja zawierająca wymagania, stawiane kandydatom. W tym wypadku podobnie jak w opisie stanowiska wypunktuj poszczególne oczekiwania, kierując się hierarchią ważności. Te najważniejsze umieść na samej górze. Jeśli pewne oczekiwania są absolutnie koniecznie do objęcia danego stanowiska, wyróżnij je pogrubieniem czcionki, bądź też dopiskiem “warunek konieczny”.

Pamiętaj, aby nie umieszczać zbyt wygórowanych oczekiwań. Jeśli na danym stanowisku, pracownik np. nie będzie przeprowadzał rozmów w języku angielskim, możesz spokojnie pominąć ten punkt wymagań. Wpisz ewentualnie “mile widziana: znajomość języka angielskiego”.

6. Oferujemy

W tej sekcji pracodawca może wpisać, jakie korzyści czekają pracownika, który zostanie zatrudniony. Staraj się nie używać sformułowań typu “atrakcyjne wynagrodzenie”, czy “przyjazna atmosfera” – są bowiem zbyt ogólne. Przedstaw kandydatowi konkretne profity. Pakiet medyczny, karta sportowa, czy bilety do kina? A może elastyczne godziny pracy, dogodna lokalizacja i budżet szkoleniowy? Przedstaw, co zyska kandydat, wraz z podjęciem pracy.

7. Sposób aplikowania

W tym miejscu poinformuj kandydata, w jaki sposób ma wysłać swoją aplikację. Czy powinien wysłać CV wraz z listem motywacyjnym, czy może wystarczy sam życiorys zawodowy? Być może oczekujesz od kandydatów na pewne stanowiska również portfolio?

8. Klauzula

Ogłoszenie o pracę zakończ prośbą o dołączenie klauzuli, dotyczącej ochrony danych osobowych.

Prosimy o dopisanie następującej klauzuli: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w mojej aplikacji dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych tj. Dz. U. z 2016 r., poz. 922, ze zm.).”

Pracodawca

Dodaj komentarz