jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? (3 proste rady)

Jeśli dostałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, to znaczy, że zostałeś uznany za interesującego kandydata do pracy, na stanowisku, na które aplikowałeś.

Skoro Twoje CV wywarło na rekruterze pozytywne wrażenie, to znaczy, że pierwszy etap rekrutacji masz już za sobą.

Kolejnym krokiem jest pomyślnie przeprowadzona rozmowa rekrutacyjna. To od Ciebie zależy czy rekrutujący utrzyma pozytywne wrażenie na Twój temat.

Czy wiesz, w jaki sposób powinieneś przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

1. Przygotuj się logistycznie.

Zapisz sobie adres spotkania rekrutacyjnego, nazwę firmy, imię i nazwisko osoby bądź osób, z którymi jesteś umówiony oraz numer telefonu kontaktowego.

Dokładnie sprawdź lokalizację, w której ma odbyć się spotkanie rekrutacyjne. Zbadaj trasę dojazdu do siedziby firmy. Jeśli zamierzasz jechać autem, dowiedz się, gdzie w okolicy znajdziesz parking.

Dolicz sobie minimum kwadrans zapasu czasowego. Gdyby wystąpiło jakieś wydarzenie niezależne od Ciebie, przyda Ci się zapisany numer telefonu do rekrutera.

Pamiętaj, że spóźnieniem na spotkanie, możesz zaliczyć porządnego minusa. Jednak w sytuacji, kiedy ewentualne spóźnienie faktycznie nie jest od Ciebie zależne, koniecznie zadzwoń i poinformuj o tym rekrutującego.

Pamięć czasem zawodzi, a z powodu stresu możesz zapomnieć adresu lub nazwiska osoby, z którą byłeś umówiony.

Porządne przygotowanie logistyczne pozwoli Ci uniknąć przykrej sytuacji, która może mieć negatywny wpływ na Twój wizerunek w oczach potencjalnego pracodawcy.

2. Zadbaj o swoje dobre samopoczucie.

Na spotkanie w sprawie pracy powinieneś pójść wypoczęty i wyspany.

Do rozmowy powinieneś przygotować się dostatecznie wcześnie. Jeśli godzina spotkania wypada na wczesny poranek, połóż się wcześniej spać. Ślęczenie przed komputerem do późnych godzin nocnych, wcale nie sprawi, że lepiej utrwalisz wiedzę.

Będąc wypoczętym, z pewnością lepiej poradzisz sobie na spotkaniu i łatwiej będzie Ci zebrać myśli. Poza tym odpowiednia ilość snu sprawi, że będziesz po prostu lepiej wyglądać i lepiej się czuć.

Dostatecznie wcześnie przygotuj sobie również ubranie, które na siebie założysz. Najlepiej, jeśli czyste i wyprasowane będzie już czekało na wieszaku.

Nie ma chyba nic gorszego niż przed samym wyjściem, w popłochu szukać innej koszuli, bo ta, którą chciałeś założyć, nie jest czysta, lub najzwyczajniej w świecie nie możesz jej znaleźć.

Zadbaj o swoje dobre samopoczucie i nie pozwól, aby pozostawienie wszystkiego na ostatnią chwilę zepsuło Twój dobry nastrój.

3. Skup się na swoich umiejętnościach oraz sukcesach zawodowych.

Niezwykle ważne jest również odpowiednie nastawienie. Dobre przygotowanie logistyczne oraz wypoczęty umysł, są niezbędne do tego, aby Twoje notowania u potencjalnego pracodawcy nie spadły już na starcie. Jednak nawet najlepsze przygotowanie na niewiele się zda, jeśli pójdziesz z negatywnym przeświadczeniem na swój temat.

Pracodawca ocenia wartość kandydata poprzez jego kwalifikacje zawodowe. Dlatego przed rozmową zrób sobie porządną powtórkę dotyczącą Twoich umiejętności przydatnych na stanowisku, o które się ubiegasz.

Przypomnij sobie, co udało Ci się osiągnąć w poprzednich firmach. Które Twoje działania sprawiły, że poprzedni pracodawcy, osiągnęli wymierne korzyści?

Możesz być pewien, że rekrutujący zada Ci pytania dotyczące wartości, które wniesiesz do firmy, jeśli zostaniesz zatrudniony. W końcu każdemu pracodawcy najbardziej zależy na znalezieniu kandydata, który najlepiej sprawdzi się na danym stanowisku.

Jeśli zatem uświadomisz sobie swoje zalety i mocne strony, dość mocno podniesiesz pewność siebie. Na rozmowę pójdziesz z pozytywnym nastawieniem i z dużym entuzjazmem będziesz odpowiadał na zadawane Ci pytania.

Podsumowując:

Rozmowę kwalifikacyjną można porównać do rozmowy sprzedażowej. Twoim zadaniem jest zaprezentowanie siebie jako idealnego kandydata na dane stanowisko. Jeśli udowodnisz na spotkaniu, że spełniasz oczekiwania pracodawcy – dostaniesz pracę.

Solidne przygotowanie, świadomość własnej wartości oraz pozytywne nastawienie, z pewnością podniosą Twoje szanse, na przedstawienie swojej kandydatury w najlepszy możliwy sposób.

Pracownik, Rozmowa kwalifikacyjna

Dodaj komentarz