jak napisać list motywacyjny

4 wskazówki jak napisać list motywacyjny, który da Ci pracę

List motywacyjny, jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie udowodnić potencjalnemu pracodawcy, w jakim stopniu jesteś zmotywowany do podjęcia pracy.

W praktyce jednak pracodawcę interesują realne korzyści, które odniesie, zatrudniając właśnie Ciebie na oferowane stanowisko.

Jak zatem napisać list motywacyjny, aby stał się on przepustką do pracy Twoich marzeń?

1. List motywacyjny powinien być unikatowy.

Podstawowym i niestety wciąż bardzo częstym błędem popełnianym przez kandydatów, jest kopiowanie gotowych wzorów listów motywacyjnych z sieci.

Wystarczy wpisać do wyszukiwarki internetowej hasło “wzory listu motywacyjnego”, aby za chwilę mieć dostęp do wielu przykładowych listów motywacyjnych, sporządzonych na różne stanowiska.

Wyobraź sobie co myśli rekruter, jeśli co drugi list motywacyjny zawiera identyczne sformułowania?

Z pewnością odniesie wrażenie, że treść została skopiowana. Jeśli nie chcesz, aby w Twoim wypadku również miał takie odczucia – zadbaj o unikatowość treści.

Każdy list motywacyjny powinien być indywidualnie sporządzony do oferty pracy, na którą aplikujesz. Zakres obowiązków na każdym stanowisku może się różnić. Pracodawcy mają różne wymagania, a profil działalności danej firmy także znacząco może się różnić.

2. List motywacyjny nie może być kopią CV.

CV jest dokumentem przedstawiającym Twoje doświadczenie zawodowe, zdobyte kwalifikacje, wykształcenie i uzyskane certyfikaty.

W liście motywacyjnym nie ma zatem sensu umieszczać tych samych informacji. Rekrutujący z pewnością nie będzie chciał czytać na Twój temat tego samego, czego przed chwilą dowiedział się z Twojego życiorysu zawodowego.

List motywacyjny ma przekonać rekrutującego, że to właśnie Ciebie warto zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną.

Masz zatem ogromne pole do popisu. Pamiętaj jednak, żeby list nie był zbyt długi. Przez krótszą i bardziej konkretną treść, zdecydowanie łatwiej będzie rekruterowi przebrnąć. Szybko znajdzie również najbardziej interesujące informacje na Twój temat.

3. Udowodnij, że wybór pracodawcy nie był przypadkowy.

List motywacyjny powinien być spersonalizowany. Odbiorca chce mieć pewność, że treść listu jest skierowana do niego. Wprowadź zatem właściwe dane adresata.

Jeśli w ofercie pracy zamieszczony został kontakt do konkretnej osoby, do której należy wysłać dokumenty aplikacyjne, wprowadź jej imię i nazwisko oraz dział.

W innym wypadku, jako adresata, możesz wpisać dział HR tej firmy. Jeśli aplikujesz do mniejszej organizacji, która nie posiada wyodrębnionej jednostki HR, wpisz po prostu dane firmy.

Warto również wyjaśnić, dlaczego ubiegasz się o zatrudnienie u danego pracodawcy.

Jeśli napiszesz, że misja i wizja firmy jest bliska Twoim wartościom, albo, że wyznajesz podobne zasady w kwestii podejścia do pracy, udowodnisz, że zdobyłeś wiedzę na temat potencjalnego pracodawcy i aplikujesz w świadomy sposób.

4. Przedstaw konkretne przykłady swoich sukcesów zawodowych.

Udowodnij, dlaczego jesteś idealnym kandydatem na stanowisko, o które się ubiegasz.

Po przeczytaniu Twojego listu motywacyjnego potencjalny pracodawca powinien mieć poczucie, że wniesiesz dużą wartość do firmy, jeśli zdecyduje się Ciebie zatrudnić.

Wymień 2 lub 3 największe swoje sukcesy zawodowe, ukazujące zdolności i kompetencje, które sprawdzą się na stanowisku, na które aplikujesz. Do ich opisu użyj wartości liczbowych i faktów, żeby możliwie konkretnie przedstawić wartość, jaką zyskali Twoi poprzedni pracodawcy.

Podsumowując:

Skuteczny list motywacyjny to taki, który wzbudzi zainteresowanie u potencjalnego pracodawcy. Po jego przeczytaniu rekrutujący powinien chcieć zadzwonić do Ciebie z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną.

Udowodnij, że wniesiesz prawdziwą wartość do firmy, na podstawie sukcesów, które odniosłeś podczas swojej dotychczasowej drogi zawodowej.

Zadbaj również o unikatową treść – dostosowaną do danej oferty pracy.

List motywacyjny, Pracownik

Dodaj komentarz