zaufanie

Jak budować zaufanie w firmie?

Zdobycie zaufania podwładnych powinno być celem każdego szefa. To właśnie od tego zależy, jaki charakter będą mieć relacje między pracownikami. Zaufanie stanowi fundament poczucia bezpieczeństwa i wpływa na to, jaka atmosfera panuje w miejscu pracy.

Jakie kwestie są najważniejsze w budowaniu zaufania do pracodawcy?

1. Konsekwencja w działaniu
Jeżeli dajesz komuś słowo, to musisz go dotrzymać. Inaczej stracisz wiarygodność w oczach podwładnego. Nie stawiaj nierealnych celów przed swoim zespołem i nie obiecuj gruszek na wierzbie.
2. Wzajemny szacunek
Aby zyskać zaufanie współpracowników, należy zacząć od okazywania szacunku. Zapewne pracujesz z osobami, które bardzo różnią się pod względem zainteresowań czy temperamentu. Nie musisz wszystkich lubić, wystarczy kultura osobista i chęć wysłuchania drugiej osoby.
3. Branie odpowiedzialności za swoje działania i uczciwość
Nawet kierownik czy prezes ma prawo do błędu. Jako pracodawca też musisz mieć odwagę, by przyznać się do ewentualnej pomyłki lub braku wiedzy. By zyskać sympatię podwładnych, powinieneś być szczery. Czasem warto schować dumę do kieszeni i skonsultować się z zewnętrznym ekspertem.
4. Komunikacja
Pracownik, który wykazuje inicjatywę w działaniu, z pewnością będzie oczekiwał odpowiedzi zwrotnej. Komunikacja nie może być jednokierunkowa. Poza tym szef powinien wydawać zrozumiałe komunikaty, wyznaczając zadania swojemu zespołowi.

Jakie czynniki sprawiają z kolei, że bardzo łatwo jest zniszczyć nić porozumienia z podwładnymi?

Co burzy zaufanie w firmie?

  • Po pierwsze, może to być kiepska komunikacja oraz awansy niezrozumiałe dla innych pracowników. Poza tym zaufanie szybko tracą szefowie, którzy dopuszczają się faworyzowania wybranych pracowników i podejmują niepopularne decyzje.
  • Pamiętajmy, że tego typu sytuacje prowadzą do zaostrzenia konfliktów w zespole. Brak zaufania do szefa i współpracowników bywa przyczyną poszukiwań nowej pracy w Bielsku-Białej. Z kolei przełożony, który utraci wiarę w podwładnego, może nawet dopuścić się jego zwolnienia. Brak lojalności w relacjach między kolegami z pracy (np. w wyniku donosicielstwa lub plotek) prowadzi do wielu kłótni i tym samym do przesunięcia finalizacji projektów.

Pracodawca