praca na produkcji

Praca na produkcji – obowiązki, wymagania, zarobki

Praca na produkcji zwykle jest wyczerpująca fizycznie. Osoby zatrudnione w różnego rodzaju fabrykach i przedsiębiorstwach przemysłowych muszą być zatem sprawne ruchowo, cieszyć się dobrym zdrowiem i potrafić odpowiednio regenerować siły po pracy. Jakie są możliwości zatrudnienia na produkcji?

Pracownik produkcji

Osoba zatrudniona w charakterze pracownika produkcji często musi przez wiele godzin stać przy taśmie w fabryce. Do manualnego operowania jakimś przyrządem bądź wykonywania zleconej czynności rękoma wykorzystuje górne części ciała – mięśnie rąk i grzbietu.

W zależności od rodzaju działalności przedsiębiorstwa, pracownik może być narażony na wiele niesprzyjających czynników. Stałe natężenie hałasu, niską bądź wysoką temperaturę, kontakt z niebezpiecznymi substancjami, a także monotonię pracy sprzyjającą wypadkom. Bez wątpienia w wielu przypadkach jest to trudna praca, której nie każdy jest w stanie sprostać.

Obowiązki pracownika produkcji

Co robi pracownik produkcji? Jest to uzależnione od branży, w której działa firma. Osoba zatrudniona w tym charakterze może wykonywać proste prace, które polegają na przykład na łączeniu elementów. Mogą to być także skomplikowane operacje z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu.

Do najważniejszych obowiązków pracownika produkcji należy więc wykonywanie zleconych prac manualnych przy taśmie produkcyjnej bądź w innym wyznaczonym miejscu zgodnie z zasadami BHP, w tym:

  • wykładanie towarów na taśmę,
  • etykietowanie,
  • pakowanie przedmiotów, żywności etc.,
  • skręcanie, sklejanie bądź łączenie w inny sposób przygotowanych elementów,
  • sprawdzanie jakości produktu,
  • przestrzeganie norm ilościowych produkcji.

Pracownik produkcji – wymagania

Wiele firm nie wymaga od pracowników produkcji żadnego przygotowania zawodowego ani wykształcenia kierunkowego. Szkolenia są prowadzone na miejscu. Niemniej w niektórych przypadkach pracownik linii produkcyjnej musi posiadać aktualne orzeczenie sanitarno-epidemiologiczne. Konieczne jest również przejście szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

Jakim jeszcze musi sprostać wymaganiom? Pracownik produkcji powinien być sprawny fizycznie, obowiązkowy, dokładny i potrafić dostosować się do zmianowego czy rotacyjnego trybu pracy. W wielu przypadkach istotny jest bardzo dobry wzrok, zdolności manualne i umiejętność pracy w zespole.

Pracownik produkcji – zarobki

Wynagrodzenie pracownika produkcji może się różnić w zależności od zakresu jego obowiązków, stażu pracy i umiejętności. Niemniej mediana miesięcznej pensji na tym stanowisku wynosi 2880 zł brutto miesięcznie. Jedna czwarta najlepiej zarabiających pracowników produkcji zarabia poniżej 2400 zł brutto miesięcznie. Z kolei 25% najlepiej opłacanych osób na tym stanowisku może liczyć na płacę powyżej 3450 zł brutto miesięcznie.

Praca, Bielsko – produkcja

„Operator maszyn produkcyjnych”, „pracownik produkcji kartonów”, „młodszy ustawiacz maszyn”, „operator automatów prętowych – do przyuczenia”, „pracownik produkcji przy pakowaniu pieczywa”, „pracownik produkcji kawy”. To tylko niektóre stanowiska przewijające się w ogłoszenia o pracę przy produkcji w Bielsku-Białej i okolicach. Zapotrzebowanie jest dość duże, bardzo wiele ogłoszeń znajdziemy w Internecie.

Pracownik