Życie w trasie. Jak zostać kierowcą tira?
Kierowcy tira nie mają łatwego życia. Rocznie przemierzają tysiące kilometrów, śpią w samochodzie, walczą z samotnością i tęsknotą za domem. Zawód ten jest niezwykle trudny, ponieważ wiąże się z ogromną odpowiedzialnością oraz ciągłym stresem. Jakie są wady i zalety pracy jako kierowca?
Życie kierowcy tira płynie w trasie. Statystycznie spędza on za kierownicą około 9 godzin na dobę. Kabina samochodowa staje się jego drugim domem, w której śpi i regeneruje siły po długiej podróży. Powodem jego narzekań jest zazwyczaj brak wolnego czasu dla rodziny i przyjaciół.
Jak zostać kierowcą tira?
Nie każdy nadaje się do zawodu kierowcy tira. To jest praca dla osoby posiadającej odpowiednie predyspozycje zawodowe i umiejącej radzić sobie samodzielnie w sytuacjach stresowych. Koniecznymi cechami kierowcy tira są profesjonalizm oraz punktualność, dzięki którym wywiązuje się ze swoich zobowiązań i dostarcza asortyment do sklepów w ustalonym terminie. Poza tym koncentracja kierowcy musi osiągać najwyższe obroty. Na drodze zobowiązany jest do przestrzegania zasad bezpieczeństwa oraz ograniczeń prędkości.
Do wykonywania tej pracy potrzebne są:
- odpowiednie uprawienia (prawo jazdy C/C+E),
- świadectwo kwalifikacji zawodowej zdobyte w ramach obowiązkowych kursów,
- orzeczenie lekarskie,
- orzeczenie psychologiczne,
- zakres wiedzy z przepisów prawa dotyczących warunków przewozu, załadunku i rozładunku.
Praca kierowcy tira – plusy i minusy zawodu
Niektórzy postrzegają ten zawód jako pewnego rodzaju przygodę. Kierowcy tira mogą jednocześnie pracować i zwiedzać. Goszczą w ciekawych miejscach na terenie Polski lub za granicą, podziwiają piękne widoki i poznają nowych ludzi. Dokumentowanie zabytków w postaci fotografii jest dla wielu kierowców doskonałą rozrywką.
Kolejną zaletą tego zawodu jest wysokość wynagrodzenia uzależniona od doświadczenia oraz poziomu umiejętności. Zarobki są znacznie wyższe niż średnia płaca w Polsce. W ramach współpracy kierowcy otrzymują służbowy telefon do celów prywatnych, ubezpieczenie na życie, dofinansowanie kursów oraz pakiet prywatnej opieki medycznej.
Zmorą kierowców są nieprzewidywane zdarzenia drogowe m.in. gigantyczne korki, roboty drogowe, kolizje i wypadki, które wydłużają czas pracy o kilka dobrych godzin. Najczęściej kierowcy tira nie wykonują swojej pracy od poniedziałku do piątku w sztywnym wymiarze czasu. Pracują w zupełnie innym trybie, opuszczając dom na kilka tygodni i wyruszając w daleką podróż. Rozłąka z bliskimi, chroniczne zmęczenie i rutyna są ogromnymi minusami tej pracy. Jedynie miłość do motoryzacji i spędzania długich godzin za kierownicą pozwala odnaleźć się w tym zawodzie.
Praca kierowcy tira, jak każde zajęcie zarobkowe, ma swoje wady i zalety. Osoby zainteresowane tą profesją powinny wziąć je pod uwagę i ocenić swoje predyspozycje do wykonywania tego zawodu.