emeryt w pracy

Praca dla emeryta – Bielsko-Biała, dodatkowa praca, a może umowa o pracę?

Często okres emerytury kojarzy się z pogorszeniem warunków życia. Nie bez powodu – w przypadku wielu osób świadczenia wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych są bardzo niskie. Liczni seniorzy podejmują prace dorywcze. Decydując się na takie rozwiązanie należy pamiętać, by przestrzegać limitów wynagrodzenia, ustalanych przez ZUS.

Umowa o pracę z emerytem

Pracę dla emerytów oferuje wiele firm. Wiąże się to bowiem z wymierną korzyścią finansową dla przedsiębiorstwa. Podpisując z emerytem umowę o pracę, nie musi ono odprowadzać na jego rzecz składek do Funduszu Pracy oraz Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. To oznacza, że pracodawca ponosi mniejsze koszty z tytułu zatrudnienia takiej osoby, niż w przypadku, gdyby chciał podpisać umowę z kimś niemającym statusu emeryta.

Pracujący senior z kolei powinien pamiętać, że po przekroczeniu przychodu w wysokości 70% średniego wynagrodzenia krajowego jego emerytura zostanie zmniejszona. Może ona zostać również zawieszona, jeśli zarobki wyniosą więcej niż 130% miesięcznej średniej krajowej. Co ważne, limity ZUS-u dotyczące dopuszczalnego miesięcznego wynagrodzenia mają zastosowania w przypadku tych, którzy przekroczyli już wiek emerytalny. Nie obowiązują natomiast osób na wcześniejszej emeryturze.

Praca dla emeryta

Szukający pracy dodatkowej emeryci zwykle nie mają zbyt dużych możliwości wyboru. Muszą wziąć pod uwagę swój stan zdrowia i możliwości psychofizyczne. W wielu przypadkach podejmują pracę niezwiązaną ze swoim wykształceniem, kwalifikacjami i wcześniejszą ścieżką zawodową. Wynika to z tego, że pracownicy z branży, z którą byli związani przed emeryturą, preferują młodszych pracowników.

Większe szanse na znalezienie pracy mają emeryci, którzy nabywają nowe umiejętności, odpowiadające wymogom lokalnego rynku pracy. Dobrym pomysłem dla seniora jest skorzystanie z oferty szkoleniowej urzędu pracy bądź innych instytucji czy prywatnych uczelni. Możliwości jest całkiem sporo. Warto wziąć pod uwagę na przykład kurs komputerowy, kurs na operatora wózka widłowego, kurs dla fakturzystki czy pomocy księgowej.

Praca dla emerytów – Bielsko-Biała

W Bielsko-Białej pracę dla emerytów oferują najczęściej agencje ochrony. Seniorzy są zatrudniani do pilnowania mienia bądź w charakterze portierów czy ochroniarzy w sklepach. Seniorzy zatrudniani są również do sprzątania, jako kasjerzy, sprzedawcy i telesprzedawcy, dostawcy czy opiekunki do dzieci.

Szukając pracy dodatkowej dla emeryta, trzeba pamiętać, że najwięcej ogłoszeń znaleźć można w Internecie. Warto również zwrócić się o pomoc do urzędu pracy oraz po prostu pytać. Niektóre sklepy, restauracje czy inne miejsca wieszają kartki z ofertami pracy na drzwiach.

Rynek pracy w Bielsku-Białej