Po czym poznać, że rozmowa kwalifikacyjna poszła dobrze?
Rozmowy kwalifikacyjne są uważane za bardzo stresujący element procesu rekrutacji. Kandydat do pracy musi starać się wywrzeć jak najlepsze wrażenie – każdy błąd może kosztować go utratę szansy na stanowisko. Zdarza się, że po rozmowie trudno Ci ocenić, czy wypadłeś korzystnie. Oczekujesz propozycji posady, ale ta się nie pojawia, albo przeciwnie, wydaje Ci się, że nie powiedziałeś niczego ciekawego, a już następnego dnia dostajesz telefon z dobrą wiadomością od rekrutera. Jak zatem poznać, że dobrze zaprezentowałeś się na rozmowie rekrutacyjnej? Oto kilka sygnałów, które świadczą o tym, że pracodawca poważnie rozważa Twoje zatrudnienie.
Rozmowa kwalifikacyjna trwa długo
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak długo powinna trwać rozmowa o pracę. Niemniej, jeśli rekruter poświęcił sporo czasu – przynajmniej godzinę lub dłużej – na rozmowę z Tobą, możesz być pewny, że rzeczywiście zainteresowała go Twoja kandydatura.
Nawiązałeś dobry kontakt z rekruterem
Długie pauzy, niezręczne spojrzenia, śmiech wtedy, gdy powinno się zachować powagę – to sygnały świadczące o tym, że rozmowa z rekruterem po prostu się nie kleiła. Z drugiej strony, jeśli od razu atmosfera zrobiła się swobodna, nawiązałeś nić porozumienia z rekruterem – to bardzo dobry prognostyk. Oczywiście pracownik HR przyjmujący nową osobę do firmy nie kieruje się wyłącznie własnymi wrażeniami na temat kandydata. Przede wszystkim bierze pod uwagę jego kwalifikacje, umiejętności, to, w jaki sposób odpowiadał na zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Kiedy jednak rekruter ma do wyboru kilka osób o podobnych kompetencjach, przyjmie tę, która jego zdaniem najbardziej pasuje do firmy. W praktyce bardzo często będzie to właśnie ten kandydat, z którym złapał najlepszy kontakt. A zatem, jeśli cała rozmowa kwalifikacyjna przebiegła gładko, nie dochodziło do nieporozumień, możesz być dobrej myśli.
Czułeś swobodną atmosferę
Zwykle rekruterzy zadają kilka pytań na rozluźnienie atmosfery w czasie spotkania – np. o dojazd, pogodę albo o zainteresowania wskazane w CV. Starają się tym samym sprawić, by kandydat nieco się otworzył i zaczął szczerze opowiadać o swoich planach, motywacji, preferencjach dotyczących pracy itp. Jeśli podczas rozmowy poczułeś się w pewnym momencie – a może już na początku! – swobodnie, uczucie napięcia zmalało, to bardzo dobry znak. Z kolei jeśli masz duży kłopot z rozluźnieniem się w czasie spotkania z rekruterem, koniecznie poznaj 4 sposoby na pokonanie stresu przed rozmową kwalifikacyjną.
Rozmawialiście na tematy pozapracowe
Tematy związane ze stanowiskiem w pewnym momencie się wyczerpały, a Ty i rekruter dyskutowaliście w najlepsze przez kolejne kilkanaście czy kilkadziesiąt minut? Możesz być pewny, że wzbudziłeś zainteresowanie, a może i sympatię osoby przeprowadzającej rozmowę o pracę. Zostaniesz zapamiętany, co da Ci przewagę nad innymi kandydatami!
Zaproszono Cię na kolejny etap
Zaproszenie do kolejnego etapu selekcji już w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej to jednoznaczny sygnał, że pracodawca rozważa przyjęcie Cię do pracy! Prawdopodobnie znalazłeś się w ścisłej czołówce kandydatów. Wzmocnij zatem dobre wrażenie – wyślij e-mail z podziękowaniem za rozmowę i przygotuj się do końcowego etapu procesu rekrutacyjnego.