praca dla farmaceutów

Perspektywy dla farmaceutów

Farmacja to ciężki kierunek studiów, a osoby, które naprawdę chcą zdobyć prestiżowy tytuł magistra farmacji, muszą się trochę poświęcić i swoje młode lata przeznaczyć na naukę.

Szerokie możliwości

Miejsca pracy dla magistrów i techników farmacji znajdą się nie tylko w aptece. Zatrudnienia można szukać również w koncernach farmaceutycznych, firmach kosmetycznych, laboratoriach, inspekcjach farmaceutycznych, stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Perspektywy dają hurtownie leków i firmy spedycyjne specjalizujące się w magazynowaniu leków. Zatrudnienia można szukać też na takich stanowiskach, jak szef produkcji czy też przedstawiciel handlowy. Poza tym absolwenci farmacji niekiedy zostają kierownikami aptek.

Oczywiście praca w laboratorium to zajęcie przede wszystkim dla osób ciekawych świata, które kochają naukę i wolą wykonywać obowiązki służbowe samodzielnie, a nie w zespole. Z kolei praca handlowca to zajęcie raczej dla osoby o ekstrawertycznym usposobieniu. To, gdzie absolwenci farmacji zamierzają szukać pracy w Bielsku-Białej, zależy w dużym stopniu od indywidualnych cech osobowościowych.

Zatrudnienie w sieciowej aptece – korzyści

Znane sieci aptek stale rekrutują magistrów oraz techników farmacji. Czy to mniej prestiżowe zajęcie niż etat w instytucji naukowej? Warunki mogą nawet okazać się lepsze. Większość aptek poza stabilnym zatrudnieniem (brak okresu próbnego), zapewnia też bogaty pakiet socjalny oraz premię za polecenie potencjalnego kandydata do pracy itp. Ponadto można liczyć na możliwości rozwoju oraz na dodatki motywacyjne.

Czy nadajesz się do pracy w aptece…

Dyplom to nie wszystko. Jeżeli już mowa o pracy w Bielsku-Białej w aptece, to musisz pamiętać, że to zajęcie jest dobre dla osób skrupulatnych i dokładnych, które jednocześnie są otwarte na ludzi. W tym fachu niezbędna jest sprawność fizyczna (w końcu to głównie praca stojąca) oraz dobry wzrok. Ponadto nie zapominaj, że farmaceuta (zwłaszcza ten oddający się pracy naukowej) bywa narażony na oparzenia czy zatrucia środkami chemicznymi.

Rynek pracy w Bielsku-Białej