pytania na rozmowie o pracę

O co pytać na rozmowie o pracę?

Większość porad dotyczących rozmów rekrutacyjnych koncentruje się wokół tego, jakich pytań może się spodziewać kandydat i jak powinien na nie odpowiadać, aby wyjść z twarzą z każdej „opresji”. Jednak osoby poszukujące ofert pracy w Bielsku-Białej, którym zależy na godziwych warunkach zatrudnienia, często dopytują o wiele szczegółów. Czasem zdarza się przecież, że ktoś decyduje się na etat, mimo że wie bardzo mało o swoich potencjalnych zadaniach służbowych.

O co zatem należy zapytać rekrutera w czasie rozmowy o pracę? Z pewnością trzeba dokładnie zweryfikować zakres obowiązków. To bardzo ważne, ponieważ może okazać się, że będziesz pracował za dwóch albo będziesz się nudził, bo szef nie do końca ma wizję Twojego stanowiska. Można poprosić o nakreślenie typowego dnia pracy. Osoby, które uważają się za nieśmiałe, mogą też spytać o to, czy na danym stanowisku występuje konieczność publicznego wygłaszania prezentacji. Warto też zainteresować się działalnością działu, w którym masz być zatrudniony. Można spytać o jego główne cele i aktualnie prowadzone lub zrealizowane z sukcesem projekty.

Do tego pytaniem, które może zaważyć na decyzji kandydata co do przyjęcia lub odrzucenia danej oferty pracy, jest kwestia możliwości rozwoju. W końcu ambitny pracownik patrzy przyszłościowo na swoje stanowisko pracy. Dowiedz się, jak wygląda ścieżka kariery w firmie, i podpytaj delikatnie o to, czy szef bierze pod uwagę opcję finansowania szkoleń dla pracowników.

Nie zaszkodzi spytać również o to, w jaki sposób nowa praca w Bielsku-Białej, będzie oceniana przez przełożonych, oraz ilu pracowników liczy dany dział. Przeważnie pracodawcy sami poruszają temat warunków takich jak pensje czy świadczenia pozapłacowe, ale warto dopytać, czy pracodawca często przewiduje konieczność wykonywania obowiązków w ramach nadgodzin, czy zdarzają się wyjazdy służbowe itp. Takie kwestie interesują szczególnie tych kandydatów, którzy mają małe dzieci. Warunkiem, który coraz częściej negocjują kandydaci, jest także możliwość pracy zdalnej i elastyczne godziny pracy.

Kandydaci w czasie rozmowy kwalifikacyjnej w Bielsku-Białej powinni też sprawdzić, czy przewidywane są kolejne etapy rekrutacji, a także, kiedy można spodziewać się odpowiedzi zwrotnej.

Pracownik, Rozmowa kwalifikacyjna