Niewygodne fakty – jak je ująć w CV?
Jakie przeszkody w szukaniu pracy w Bielsku-Białej najczęściej napotykają bezrobotni? To nie tylko brak odpowiednich ofert czy niskie płace. Problematyczne bywają kwestie takie jak:
Luka w zatrudnieniu
Rekruter jest przygotowany na różne sytuacje. Oczywiście dłuższa przerwa w życiorysie zawodowym nie wygląda zbyt dobrze, ale możesz spróbować ją ukryć. Czy to możliwe, że przez kilka lat nie robiłeś zupełnie NIC? To raczej mało prawdopodobne. Nie ma przeszkód, by w CV wspomnieć o tym, że poświęciliśmy się opiece nad dzieckiem lub osobą starszą. Poza tym w okresie bezrobocia można korzystać z oferty kursów organizowanych przez urzędy pracy oraz szkoleń dostępnych on-line. Najważniejsze jest to, aby rekruter zauważył, że mimo braku doświadczenia zawodowego, nie marnowaliśmy czasu i staraliśmy się rozwijać.
Praca bez umowy lub praca na „śmieciówce”
To czy warto wpisywać tego typu formy zatrudnienia do życiorysu zawodowego, zależy od tego, co poza tym mamy do zaoferowania. Jeśli praca na czarno to kilkutygodniowy epizod w naszej karierze, który miał miejsce lata temu w czasach studenckich, to możemy sobie darować opisywanie takiej sytuacji. Jeśli natomiast pracowaliśmy w tym systemie np. 5 lat, to musimy wpleść to umiejętnie do dokumentów aplikacyjnych, np. opisując zakres obowiązków, ale bez podawania nazwy prawodawcy. Rekruterzy są świadomi tego, że takie zjawiska mają miejsce.
Brak doświadczenia
Jeśli szukasz pierwszej pracy w Bielsku-Białej, to musisz skupić się bardziej na innych sekcjach swojego CV. Postaraj się opisać dokładnie programy komputerowe, języki oraz kompetencje miękkie. Nie oznacza to, że część dotycząca doświadczenia ma pozostać pusta – tutaj możesz zamieścić informacje na temat wolontariatu, praktyk, osiągnięć na rzecz samorządu szkolnego czy uczestnictwa w wymianie studenckiej. To też są doświadczenia, które wiele o Tobie mówią potencjalnemu pracodawcy.
Zwolnienie dyscyplinarne
Jeśli masz na koncie tego typu doświadczenia, to niestety ciężko będzie tę kwestię przemilczeć. Zachowaj świadomość, że próba ukrycia takich informacji może mieć marne skutki – w końcu, jeśli jakiś pracodawca zdecyduje się Ciebie zatrudnić, to i tak będziesz musiał dostarczyć świadectwo pracy z poprzedniej firmy. Lepiej być od początku szczerym, wykazać się dużą dawką pokory i przyznać się do błędu.