jaka nazwa stanowiska przyciąga kandydatów

Jaką nazwę stanowiska wpisać w tytule oferty pracy? (2 istotne zasady)

Tytuł ogłoszenia o pracę to jeden z pierwszych elementów, na które zwraca uwagę kandydat szukający zatrudnienia. Tytułem ogłoszenia jest po prostu stanowisko, w przypadku którego pracodawca posiada wakat. Od odpowiednio sformułowanej nazwy stanowiska zależy, czy dana osoba zdecyduje się zapoznać z całą treścią ogłoszenia.

Jak zatem powinna brzmieć nazwę stanowiska, aby kandydat chciał poznać naszą ofertę pracy? Co zrobić, żeby zechciał dowiedzieć się, na czym będzie polegać praca, jakie są wymagania oraz co pracodawca oferuje? Poniżej kilka wskazówek.

1. Jednoznaczność dla kandydatów

Kiedy kandydat przegląda oferty pracy, skanuje listę ogłoszeń w poszukiwaniu tych, które go zainteresują. Na portalu wyświetlają się nazwy stanowisk, na podstawie których kandydat zdecyduje, czy zechce zapoznać się tym, co jest w środku oferty.

Jeśli dana osoba szuka pracy w administracji biurowej i spotka tytuły takie jak: Asystent /ka, Sekretarka, Pracownik Biurowy, Specjalista /ka ds. administracyjnych – od razu będzie wiedzieć, na czym może polegać praca.

Jeśli natomiast spotka się z nazwami stanowisk takimi jak “Ogarniacz chaosu”, czy też “Specjalista ds. niemożliwych”, to może zareagować na dwa sposoby. W pierwszym wypadku może z ciekawości otworzyć daną ofertę pracy, aby dowiedzieć się, “co rekruter miał na myśli”. W drugim zaś może zwyczajnie zignorować ofertę, ponieważ niewiele mu ona mówi.

Dlatego być może nie warto ryzykować i po prostu zastosować proste i oczywiste nazewnictwo. Mamy wtedy pewność, że kandydat zechce zapoznać się z naszą ofertą zatrudnienia.

2. Popularne nazwy stanowisk

Nazewnictwo korporacyjne to jedno, a ogólnie stosowane nazwy to drugie. W wielu organizacjach spotkać się można z nietypowymi nazwami stanowisk pracy.

Dla przykładu podajmy ciekawą nazwę, która brzmi: Specjalista ds. Współpracy z Partnerami Zewnętrznymi.

Po pierwsze, niewiele może mówić potencjalnemu pracownikowi, czym będzie zajmować się w pracy. Współpracować z partnerami mogą przecież pracownicy, którzy są przedstawicielami wielu zawodów.

Po drugie, jeśli kandydat wpisze do wyszukiwarki powszechną nazwę zawodu, to znajdzie oferty, w których takie nazewnictwo zostało zastosowane.

Natomiast nietypowo sformułowane stanowisko, może nie pokazać mu się w wynikach wyszukiwania.

Trzymając się powyższego przykładu, jeśli rekrutacja dotyczy np. Specjalisty ds. Obsługi Klienta – takie nazewnictwo warto zastosować. Stawiaj na powszechne stosowane nazwy stanowisk, żeby ułatwić kandydatom wyszukanie Twojej oferty pracy.

Pracodawca

Dodaj komentarz