jak wyrobic ksiazeczke sanepidu do pracy

Jak wyrobić książeczkę sanepidu do pracy – sanepid, Bielsko-Biała

Zanim podejmiemy pracę w kawiarni czy przy pakowaniu żywności, musimy przejść badania sanitarno-epidemiologiczne. Gdzie w Bielsko-Białej wyrobić tzw. książeczkę sanepidu?

Do 2012 roku pracownicy niektórych branż, na przykład gastronomicznej i związanej z produkcją żywności, musieli posiadać ważną książeczkę sanepidowską. Choć obecnie zamiast niej wymaga się stosownego orzeczenia lekarza medycyny pracy, nazwa „książeczka sanepidu” wciąż jest w użyciu. Sama procedura uzyskania uprawnień się nie zmieniła. Przyjrzyjmy się jej krok po kroku.

Sanepid, Bielsko-Biała

Skierowanie na badania dostajemy od pracodawcy (który zwykle również pokrywa jego koszty). Z dokumentem udajemy się do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bielsku-Białej, mieszczącej się na ulicy Broniewskiego 21. Zwróćmy uwagę na godziny otwarcia bielskiego sanepidu – interesanci przyjmowani są wyłącznie w poniedziałki od 9:00 do 10:00 oraz w środy od 14:00 do 15:00.

Bielsko-Biała: laboratorium sanepidu

By uzyskać bielską „książeczkę sanepidowską”, konieczne jest przeprowadzenie badania laboratoryjnego na dostarczonym materiale. Umieszcza się go w specjalnych pojemniczkach, które możemy bezpłatnie uzyskać w punkcie przyjmowania próbek. Materiał pobieramy o trzech różnych porach dnia, dlatego oddanie go do testów zwykle  jest możliwe dopiero kolejnego dnia. Następnie czekamy na wyniki badań laboratoryjnych – otrzymamy je maksymalnie po dwóch tygodniach.

Bielski sanepid, książeczka sanepidowska

Warto pamiętać, że nigdzie, również w Bielsku-Białej, sanepid nie wydaje orzeczeń o braku przeciwwskazań do podjęcia zatrudnienia – jest to zadanie lekarza medycyny pracy. Udajemy się do niego razem ze skierowaniem na badania od pracodawcy oraz wynikami badań.

Lekarz może stwierdzić w orzeczeniu zdolność do pracy na danym stanowisku bądź też czasowe lub trwałe przeciwwskazanie do podjęcia zatrudnienia. Ponadto, jeśli ma wątpliwości, może wysłać pacjenta na dalsze badania – na przykład przeprowadzenie testów krwi lub RTG klatki piersiowej.

Dla kogo „książeczka sanepidu”?

Orzeczenie sanitarno-epidemiologiczne wymagane jest przede wszystkim w przypadku zawodów związanych z produkcją, pakowaniem i transportem żywności. „Książeczkę sanepidu” muszą mieć również osoby pracujące w szpitalu, przedszkolu i wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych.

Pracownik