jak-stworzyć-CV-jeśli-nie-masz-doświadczenia

Jak stworzyć CV, nie mając doświadczenia

Osoby, które po raz pierwszy starają się o pracę, zazwyczaj mają pewne obawy i dylematy, jak napisać CV, kiedy doświadczenia brak. Przyjęło się bowiem, że doświadczenie odgrywa najważniejszą rolę w całym dokumencie. Jest to bardzo istotne, ale z punktu widzenia osoby początkującej akurat nie najważniejsze.

Prezentujemy kilka wskazówek, w jaki sposób stworzyć CV, gdy nie mamy jeszcze doświadczenia zawodowego.

1. Jeżeli aktualnie jesteś studentem i starasz się o pierwszą pracę, napisz o tym. Wpisz w CV swój status. Takie działanie pozwoli rekruterowi nadać odpowiednią wagę i dopasować Twój profil do stanowiska i predyspozycji, które wykazujesz. Tworząc dokument, możesz opisać umiejętności nabyte podczas ewentualnych praktyk, lub wiedzę, którą udało Ci się uzyskać, angażując się w webinaria i tutoriale. Dodatkowym atutem mogą być Twoje zainteresowania i to, w jaki sposób je rozwijasz.

2. W sytuacji, gdy nie masz żadnego doświadczenia na koncie związanego z praktykami lub chociażby wakacyjną pracą postaraj się oczarować rekrutera w inny sposób. Wykorzystaj górną partię CV, czyli miejsce, na które rekruter zwróci szczególną uwagę. Wpisz tutaj wszystko to, czym możesz się już pochwalić, nawet jeśli będą to drobne sukcesy w projektach studenckich. Warto sprecyzować także przyszłe cele zawodowe. Pozwoli to rekruterowi poznać, na czym szczególnie Ci zależy.

3. Jeżeli masz doświadczenie w pracach dorywczych, wakacyjnych, praktykach – opisz je. Krótko wyjaśnij, na czym polegała Twoja praca i jakie umiejętności dzięki niej zostały rozwinięte. Nawet jeżeli była to praca w sklepie, to dała ona możliwość rozwoju kompetencji interpersonalnych, umiejętność obsługi klienta, współpracy z dostawcami, ćwiczenia swoich emocji.

4. Potrafisz obsługiwać programy, napisz jakie. Interesujesz się konkretną strategią, opisz to. Potrafisz tworzyć strony internetowe – nie wahaj się o tym wspomnieć.

CV, Pracownik