3 porady jak stworzyć skuteczne CV
CV, curriculum vitae (łac. „bieg życia”) jest dokumentem ukazującym przebieg życia zawodowego. Kiedy szukasz pracy, stanowi podstawowy dokument, który wysyłasz do potencjalnego pracodawcy, aplikując na wybrane oferty pracy.
Od dobrze sporządzonego CV, w dużej mierze zależy, czy rekruter zadzwoni do Ciebie z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną.
Czy wiesz, na co powinieneś zwrócić uwagę, kiedy tworzysz curriculum vitae?
1. Dostosuj CV do ogłoszenia o pracę.
Wielu kandydatów sporządza jedną wersję swojego CV. Niezależnie od ogłoszenia o pracę, na które aplikuje, wszędzie wysyła ten sam dokument aplikacyjny.
Postaw się na miejscu pracodawcy i zastanów się, jak podchodzi on do sprawdzania otrzymanych aplikacji. Przeglądając CV, ma w swojej głowie obraz idealnego kandydata na dane stanowisko. Wymagania pracodawcy nie są tajne – można je przecież przeczytać w ogłoszeniu o pracę.
Im większy zakres, w jakim spełniasz oczekiwania pracodawcy, tym większa szansa, że otrzymasz zaproszenie na spotkanie rekrutacyjne.
Dostosuj swoje CV do ogłoszenia o pracę.
Tworząc swój życiorys zawodowy, powinieneś odnieść się do poszczególnych punktów zamieszczonych w sekcji “wymagania / oczekiwania”. Warto punkt po punkcie udowodnić pracodawcy, że spełniasz oczekiwania postawione na danym stanowisku.
2. Zadbaj o to, aby rekruter szybko znalazł interesujące go informacje.
Na jedno ogłoszenie o pracę, wpływa często kilkadziesiąt, czy nawet kilkaset CV. Rekrutujący nie czyta każdego curriculum vitae od deski do deski. Najzwyczajniej nie ma na to czasu. Zazwyczaj skanuje wzrokiem każdy dokument, w celu znalezienia interesujących go informacji na temat danego kandydata.
Warto ułatwić pracę rekruterowi i zadbać o to, żeby informacje przedstawiające nas jako idealnych kandydatów na dane stanowisko były po prostu widoczne.
Tak samo, jak pracodawca wyróżnia najważniejsze wymagania w treści oferty pracy – tak samo Ty powinieneś wyróżnić najważniejsze elementy swojego doświadczenia zawodowego. Bardzo dobrym sposobem na podkreślenie ważnych informacji, jest pogrubienie wybranego fragmentu tekstu.
Pamiętaj również, że bardzo długie dokumenty aplikacyjne, być może świadczą o Twoim bogatym doświadczeniu zawodowym, ale rekruter musi poświęcić sporo czasu, żeby przez nie przebrnąć.
Optymalne CV powinno zmieścić się na 1 maksymalnie 2 stronach.
Na więcej niż 2 strony życiorysu zawodowego, mogą pozwolić sobie specjaliści, których praca wymaga licznych certyfikatów oraz kompetencji zawodowych. Długie CV siłą rzeczy sporządzają także pracownicy, których doświadczenie zawodowego jest niezwykle obszerne.
3. Zadbaj o profesjonalny wygląd CV.
Wygląd Twojego CV ma znaczenie.
Oczywiście miarą wartości pracownika jest jego doświadczenie i umiejętności. Jednak nawet najlepsze kompetencje i niezwykle bogate doświadczenie zawodowe, powinno się zaprezentować przyszłemu pracodawcy w schludnej i przejrzystej formie.
Od formy i układu treści w życiorysie zawodowym, w bardzo dużym stopniu zależy, czy rekrutujący odnajdzie najważniejsze informacje.
Zadbaj o odpowiednie odstępy, czcionkę i formatowanie.
Każde Twoje poprzednie stanowisko pracy wraz z zakresem obowiązków, powinno być ujęte w oddzielnym bloku tekstowym – dla przejrzystości.
W dzisiejszych czasach, aby stworzyć ładnie prezentujące się curriculum vitae, nie musisz posiadać zaawansowanych zdolności graficznych czy też być mistrzem formatowania dokumentów.
W sieci jest bowiem wiele darmowych kreatorów CV, które umożliwiają wygenerowanie profesjonalnie wyglądających dokumentów aplikacyjnych. Często wystarczy wprowadzić odpowiednie dane, a kreator sam ułoży je w elegancko prezentujący się dokument.
Pamiętaj także, że najlepszym formatem CV wysłanego do pracodawcy, jest PDF.
Gwarantuje on bowiem zachowanie układu dokumentu. Masz wówczas pewność, że rekruterowi wyświetli się Twój życiorys zawodowy dokładnie w takiej samej wersji, jak na Twoim komputerze.