rozmowa kwalifikacyjna

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? 5 uniwersalnych porad

1. Znajdź informacje na temat potencjalnego pracodawcy

Nie chodzi tu tylko o to, by wypaść dobrze podczas rekrutacji. Im więcej masz informacji na temat firmy, do której złożyłeś CV, tym lepiej wiesz, czego można się spodziewać. Zanim wybierzesz się na spotkanie z rekrutem radzimy zatem sprawdzić:

  • Kiedy powstała firma i ilu zatrudnia pracowników?
  • Jaka jest pozycja przedsiębiorstwa w branży? Na czym polegały jej największe sukcesy?
  • Czym oferta potencjalnego pracodawcy różni się od asortymentu konkurencji?
  • Czy firma wyznaje jakieś szczególne wartości? Czy ma jakieś plany rozwoju?

Warto poszukać też opinii na temat interesującej nas firmy. Nie zaszkodzi poczytać rekomendacji klientów oraz byłych pracowników – choć tu należy zachować sporo dystansu.

2. Sprawdź, jakich warunków pracy w Bielsku-Białej, można się spodziewać na danym stanowisku

Kandydat powinien sprawdzić medianę zarobków oraz najpopularniejsze benefity. Poszukaj oficjalnych statystyk – to może okazać się podstawą dla negocjowania płac. Oczywiście należy wziąć po uwagę również wielkość i lokalizację firmy, a także zakres odpowiedzialności na określonym stanowisku.

3. Zadbaj o swój wizerunek w Internecie

Sprawdź, czy w mediach społecznościowych nie krążą Twoje zdjęcia np. z imprez. Nie można dopuścić do tego, by w sieci znajdowały się kompromitujące nas materiały. Możesz za to poświęcić czas na stworzenie profesjonalnej wizytówki na portalu rekrutacyjnym lub branżowym.

4. Nie daj się zaskoczyć najbardziej typowymi pytaniami

  • Gdzie widzisz się za 5 lat?
  • Jakie są Twoje słabe i mocne strony?
  • Jak radzisz sobie z krytyką?
  • Czy lubisz pracę zespołową?
  • Dlaczego zmieniasz pracę?

To tylko niektóre z ulubionych tematów rekruterów. Zastanów się nad tym, jak odpowiesz na tego typu pytania. To co istotne, to fakt, by nie koloryzować i powstrzymać się od krytyki byłego szefa. Jeśli nie byleś na zbyt wielu rozmowach o pracę w Bielsku-Białej, to sprawdź, jak mogą wyglądać przykładowe odpowiedzi.

5. Zadbaj o formalności.

Weź ze sobą kopię CV oraz portfolio. Sprawdź wcześniej dojazd na miejsce. Zapamiętaj nazwisko osoby, która poprowadzi spotkanie rekrutacyjne. Tego typu kwestie organizacyjne mogą mieć duży wpływ na to, jakie zrobisz pierwsze wrażenie.

Pracownik, Rozmowa kwalifikacyjna