profil w social media

Jak nie strzelić sobie w kolano w social media?

Media społecznościowe mogą pomóc Twojej karierze zawodowej, ale mogą równie łatwo jej zaszkodzić. Jak poruszać się w świecie social media? Jakie kanały wybierać i jak się w nich zachowywać, aby odnieść sukces na polu zawodowym oraz czego nie robić, aby nie zablokować sobie ścieżki rozwoju? O tym poniżej.

Dwie strony medalu

Media społecznościowe to źródło wielu inspiracji, motywacji, sposobów rozwoju i poszukiwania własnej drogi. To także przekaźnik złych treści i emocji, którym najłatwiej dać upust właśnie w świecie internetu. Należy jednak pamiętać, że w sieci nie jesteśmy anonimowi, a to, co publikujemy, może trafić nie tylko do grona znajomych, ale także do bardziej wpływowych osób.

Obieg informacji

Jeśli starasz się o pracę, bacz na to, co wrzucasz do sieci. Nie chodzi tylko o aktualny czas, ale także o przeszłość. Może warto się zastanowić nad tym, jakie poglądy wyrażasz, czy kogoś nie obrażasz, czy nie jesteś osobą wulgarną lub, czy publikujesz odpowiednie zdjęcia. Fotki z imprez, gdzie alkohol leje się litrami, nie pomogą, gdy szukasz zatrudnienia. Możesz mieć natomiast pewność, że rekruter zwróci na nie zdecydowanie uwagę, jak i na wszystko, co z tobą związane i krąży w internecie.

Wiarygodność

Wydaje ci się, że ustawienia prywatności ochronią cię przed researchem na twój temat. Otóż jesteś w błędzie. Pamiętaj, że rekruter może znać, kogoś, kogo masz w swoich znajomych lub zaprosić cię później do grona znajomych. Odmówić nie wypada, więc jeśli szybko nie posprzątasz, tego, co zostało opublikowane, a może ci się nie przysłużyć, zapomnij o nowej pracy. Swoją pozycję i wiarygodność buduje się za pomocą mediów społecznościowych.

Nie szufladkuj się

Jeśli jesteś pracownikiem i w swoim profilu chwalisz się, gdzie pracujesz, a publikujesz treści, które mogą źle wpływać na wizerunek firmy, zastanów się. W sieci nie ma anonimowych ludzi. Wystarczy twój nieodpowiedni komentarz, pod ogólnym postem i już możesz zostać w nieodpowiedniej szufladzie.

Jak cię widzą, tak cię piszą

Profil w social media jest twój i dla ciebie. Jednak musisz pamiętać o granicach, ponieważ to, co publikujesz, jest stale oceniane przez innych. Co więcej, może mieć wpływ na to, jak postrzegają cię twoi współpracownicy, szefostwo, czy rekruter lub przyszły szef. Na tej podstawie mogą zapadać decyzje o realizacji współpracy.

Kariera i rozwój, Pracownik

Dodaj komentarz