Jak napisać pierwsze CV?
Pierwsze CV
Poszukiwanie pracy może być stresujące zwłaszcza dla osób, które robią to po raz pierwszy. Podstawowym dokumentem wymaganym podczas rekrutacji jest Curriculum Vitae, czyli dokument, który w krótki i rzeczowy sposób opisuje doświadczenie, umiejętności oraz zainteresowania kandydata. Niezależnie od wykształcenia oraz posady, życiorys powinien zainteresować potencjalnego pracodawcę. Problemem może okazać się napisanie pierwszego CV. Brak doświadczenia wcale nie musi oznaczać, że dokument będzie świecił pustkami. Tworząc taki życiorys, warto skupić się na działalności w szkolnych kółkach bądź samorządach.
Jak napisać CV bez doświadczenia?
Uczniowie i studenci często zastanawiają się, jak napisać pierwsze CV. Każdy dokument przesyłany potencjalnym pracodawcom powinien być estetyczny. Nie zaleca się używania kilku rodzajów czcionek bądź kolorów. Całość musi być spójna. Warto także zwrócić uwagę na adres e-mail, jaki podamy w życiorysie. Jeśli jest on żartobliwy lub zawiera pseudonim, to lepiej założyć nowe konto, które w nazwie będzie zawierało imię i nazwisko kandydata. Uczniowie oraz studenci najczęściej skupiają się na podawaniu informacji dotyczących np. znajomości języków obcych, profilu szkoły, udziału np. w szkolnych kołach naukowych. Dzięki temu wykazują, że pomimo młodego wieku mają się czym pochwalić.
CV – wzór dla ucznia
Przykładowe CV ucznia musi zawierać kilka istotnych elementów. Są to między innymi dane kontaktowe. Młodzi ludzie, którzy nie ukończyli jeszcze 18 roku życia, powinni zaznaczyć, że nie są jeszcze pełnoletni. Jest to istotna wiadomość dla przedsiębiorców, ponieważ osoby niepełnoletnie są zatrudniane na innych zasadach. Pracodawca musi wiedzieć, że ma do czynienia z pracownikiem młodocianym.
Należy dokładnie opisać profil szkoły. Czy jest to liceum ogólnokształcące, czy np. branżowa szkoła I stopnia o konkretnym profilu. Warto udokumentować każdą szkolną aktywność. Pozalekcyjne zajęcia (np. koła zainteresowań, harcerstwo lub pomoc przy prowadzeniu strony internetowej) pokażą potencjalnemu pracodawcy, że jesteśmy chętni do działania. Kolejną istotną częścią są języki obce. Można także wspomnieć o dodatkowych kursach np. języka angielskiego. Uczniowie i studenci biorący udział w wymianach powinni o tym wspomnieć i podkreślić, że dzięki temu nauczyli się pracować w grupie, wykazali się odwagą, samodzielnością oraz ciekawością świata. Warto także zaznaczyć, że każda z aktywności nauczyła nas konkretnej rzeczy, np. redagowanie szkolnej gazetki wymagało terminowości i dokładności.
Młode osoby, które jeszcze nie mogą pochwalić się ciekawym doświadczeniem, powinny skupić się na podkreśleniu posiadanych umiejętności. CV ucznia musi zawierać opis zainteresowań, dzięki którym pracodawca zwróci uwagę na danego kandydata.