Elementy obowiązkowe w liście motywacyjnym

Elementy obowiązkowe w liście motywacyjnym

Obecnie coraz rzadziej zdarza się, że pracodawcy oczekują od kandydatów do pracy w Bielsku-Białej listów motywacyjnych. W wielu przypadkach lepiej sprawdza się portfolio albo po prostu link do własnego bloga. Jeśli jednak jesteśmy zobligowani do stworzenia listu motywacyjnego, to jest kilka zasad, których koniecznie musimy przestrzegać.

Jakie są cechy idealnego listu motywacyjnego?

1. Po pierwsze, powinien być spersonalizowany. Osoba, która ubiega się o pracę, powinna wskazać adresata, czyli np. dyrektora personalnego, kierownika działu (naszego potencjalnego szefa) czy agencję doradztwa personalnego.

2. Uzasadnienie wyboru danej firmy- w tej części można wspomnieć np. o tym, że podobają nam się możliwości rozwoju w strukturach firmy albo, że chcemy pracować dla lidera branży. Warto wspomnieć o tym, które czynniki sprawiają, że zależy nam na danym stanowisku.

3. Korzyści dla pracodawcy- w liście motywacyjnym na pewno opłaca się napisać, dlaczego pracodawca powinien nas zatrudnić. Można wspomnieć o tym w jaki sposób nasze dotychczasowe doświadczenie zawodowe bądź umiejętności sprzedażowe, mogą przydać się w firmie.

4. Nawiązanie do CV – dobry list motywacyjny nie może być kopią CV, ale powinien nawiązywać do życiorysu zawodowego pod względem graficznym (warto zadbać m.in. o taką samą czcionkę, odstępy między wierszami itp.). Wielu kandydatów tworzy CV i list motywacyjny według jednakowego szablonu. Pisząc list motywacyjny, warto pamiętać o tym, aby unikać oklepanych frazesów i nie powielać informacji zawartych w CV. Tego typu list stanowi raczej uzupełnienie życiorysu zawodowego.

Twoje szanse na pracę w Bielsku-Białej z pewnością wzrosną, jeśli stworzysz przemyślane, w pełni profesjonalne dokumenty aplikacyjne. Zawsze pamiętajmy o tym, że CV i list motywacyjny musi być dostosowany do stanowiska, o które się staramy.

List motywacyjny, Pracownik