dokumenty aplikacyjne

Czy list motywacyjny to jedyny załącznik do CV? 4 alternatywy

Życiorys zawodowy oraz list motywacyjny to minimum, o które muszą zadbać osoby poszukujące pracy w Bielsku-Białej. Jeżeli chcemy zrobić dobre wrażenie na rekruterach, to warto pomyśleć o innych załącznikach, które potwierdzą nasze umiejętności. Co sprawdzi się jako alternatywa dla listu motywacyjnego?

1. Portfolio

Prezentacja prac jest obowiązkowa w przypadku wykonywania takich zawodów, jak grafik komputerowy, programista, architekt czy dziennikarz. Próbka umiejętności pokazuje więcej niż CV, w którym kandydaci nie stronią od drobnych kłamstewek. Portfolio przesyłane do pracodawcy powinno być aktualne i przekrojowe. Można je wykonać w różnych formach, takich jak fotografie lub zbiór artykułów. Bogate portfolio powinno stanowić potwierdzenie kompetencji i największych sukcesów.

2. Referencje

Rekomendacje od byłych pracodawców podnoszą wiarygodność kandydatów. W obecnych czasach referencje nie muszą być przesyłane w tradycyjnej formie (w dokumencie). Mogą to być również opinie wystawione o pracowniku w mediach społecznościowych czy na portalach biznesowych.

Osoby, które mają referencje od wielu pracodawców, muszą wybrać te, które są najbardziej związane ze stanowiskiem, o które się obecnie ubiegają. Nie ma sensu przesyłać wszystkich dokumentów.

3. Prezentacja multimedialna lub film

Taka forma przekazu sprawdzi się w przypadku kreatywnych zawodów związanych z reklamą, marketingiem lub z grafiką. Jeśli montaż filmów lub obsługa zaawansowanych programów graficznych znajdują się na liście wymagań pracodawcy, to jak najbardziej warto rozważyć stworzenie takiej formy aplikacji. Przekaz audiowizualny jest silniejszy niż w przypadku czarno-białego dokumentu, a przy tym można wykazać się pomysłowością. Należy jednak pamiętać o spójności, by nie zanudzić odbiorcy.

4. Certyfikaty

Informacje o wszelkich zdobytych certyfikatach zwykle zamieszczamy w CV, ale jeśli pracodawca zamieszcza w ofercie pracy bardzo konkretne oczekiwania, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby dołączyć je w formie załącznika. W końcu wielu kandydatów błędnie ocenia, chociażby swój poziom kompetencji językowych.

List motywacyjny, Pracownik