Informacje o Bielsku-Białej
Informacje ogólne
Bielsko-Biała to miasto na prawach powiatu, usytuowane na południu Polski, należące do województwa śląskiego. Nazwa miasta wywodzi się z połączenia dwóch członów: Bielska (dawnego miasta na Śląsku Cieszyńskim) i historycznej dzielnicy Białej Krakowskiej. W 1951 połączyły się w pełną nazwę Bielsko-Biała, tworząc jeden ustrój miejski.
Jak wynika z danych z końca czerwca 2016 r., Bielsko-Biała liczy 172 407 mieszkańców, przy gęstości zaludnienia 1 384,7 os./km². Bielszczanie stanowią ok. 3,7% ludności województwa śląskiego. Powierzchnia miasta wynosi 124,51 km², a na jego terenie wyodrębnić można 30 osiedli.
Sytuacja gospodarcza
Miasto stanowi siedzibę władz powiatu bielskiego, jest głównym miastem aglomeracji bielskiej oraz ośrodkiem Bielskiego Okręgu Przemysłowego. Bielsko-Biała funkcjonuje jako główny ośrodek administracyjny, przemysłowy, kulturalny, turystyczny oraz handlowo-usługowy Podbeskidzia.
Zalicza się do najlepiej rozwiniętych miast w kraju. Stopa bezrobocia w mieście Bielsko-Biała z końcem września 2017 roku wynosiła 2,7%. W porównaniu do stopy bezrobocia występującej w Polsce – na poziomie 6,8%, sytuacja pracowników w Bielsko-Białej, wygląda naprawdę korzystnie.
Położenie geograficzne
Bielsko-Biała leży u podnóża pasm górskich takich jak Beskid Mały i Beskid Śląski, nad rzeką Białą. Od północy graniczy z miastem Czechowice-Dziedzice, Gminą Bestwina i Gminą Wilamowice, od wschodu graniczy z Gminą Kozy i Międzybrodziem Bialskim, z południowej strony z Gminą Wilkowice oraz Szczyrkiem i Brenną, a od zachodu z Jaworzem i Gminą Jasienicą. Bielsko-Biała leży w bardzo bliskiej odległości od granicy z Czechami – zaledwie 31 km. Równie blisko, bo zaledwie 35 km, mieszkańcy mają do granicy ze Słowacją.
Ukształtowanie powierzchni
Teren Bielska-Białej jest zróżnicowany – jeśli chodzi o ukształtowanie powierzchni. Na granicach miasta występują zarówno tereny wyżynne, jak i górskie. Najwyższy szczyt – Klimczok w Beskidzie Śląskim – sięga 1117 m n.p.m. Najniższy punkt natomiast to Stawy Komorowickie, które liczą 262 m n.p.m. Centrum miasta znajduje się na poziomie 313 m n.p.m. Na wyżynnej części terenu miasta, występuje kilkadziesiąt wzgórz, rozdzielonych rzekami i potokami. Przez środek miasta przepływa rzeka Biała.