rozmowa o pracę

4 sposoby na pokonanie stresu przed rozmową o pracę

Zaproszenie do udziału w rekrutacji to w wielu wypadkach wyróżnienie, ale też źródło napięcia. Boisz się podchwytliwych pytań? A może bardziej przeraża Cię fakt, że w walce o wymarzone stanowisko możesz mieć poważną konkurencję? Nie wszystko da się przewidzieć, ale z pewnością stres w rozsądnych dawkach może działać pozytywnie i pełnić funkcję mobilizującą.

Co zatem należy zrobić, aby napięcie związane z rozmową o pracę w Bielsku-Białej było jak najmniejsze?

1. Nie zaniedbuj oczywistych kwestii

Mowa tu o kilku sprawach. Po pierwsze, musisz pamiętać o podstawowych kwestiach takich jak punktualność oraz dress code. Sprawdź wcześniej, ile zajmie Ci dojazd do biura, a także poszukaj informacji o firmie. Oczywiście musisz też przygotować sobie odpowiedzi na standardowe pytania takie jak m.in.:

  • Dlaczego chcesz zmienić pracę?
  • Jakie są Twoje największe wady i zalety?
  • Co chciałbyś robić za 5 lat?

Warto też poćwiczyć opowiadanie o swoich ambicjach i sukcesach. Pustka w głowie najczęściej dokucza słabo przygotowanym rozmówcom.

2. Przygotuj się na negocjacje

Gdy rekruter spyta o to, ile chciałbyś zarabiać, najlepiej, abyś podał przedział wynagrodzenia. Warto mieć wiedzę z zakresu średnich płac dla danej branży, gdyż to istotny argument w negocjacjach. Zgoda na najniższą stawkę nie zawsze jest mile widziana. W końcu idealny kandydat nie wątpi w swoje umiejętności.

3. Wypoczynek i relaks

Stres może dawać objawy fizyczne np. w postaci bezsenności, nerwowości, bólów głowy czy niestrawności. Sposobem na zwalczenie tego typu symptomów jest m.in. pozytywne myślenie i stosowanie technik relaksacyjnych. Może to brzmi banalnie, ale wiele zależy od naszego nastawienia, a to oznacza, że jeśli sam nie wierzysz w swój sukces, to nie uwierzą też w niego inni. Na rozmowę o pracę w Bielsku, postaraj wybrać się wyspanym – wtedy masz „jasny” umysł i dobry humor.

4. Nie spiesz się

Lepiej, żeby nie zjadły Cię nerwy. Nie musisz odpowiadać błyskawicznie na każde pytanie – poproś o chwilę do namysłu. Lepiej dłużej się zastanowić i udzielić mądrej, a przy tym zwięzłej odpowiedzi niż „lać wodę”.

Pamiętaj, że każda rozmowa o pracę, niezależnie od efektu rekrutacji, to bardzo cenne doświadczenie. Dzięki temu wiesz, czego spodziewać się następnym razem.

Pracownik, Rozmowa kwalifikacyjna