Rekrutacja przez Skype – praktyczne wskazówki
Obecnie coraz więcej ofert pracy dotyczy zatrudnienia w formie zdalnej. Można też spotkać się z praktyką, wedle której rozmowy kwalifikacyjne odbywają się za pośrednictwem komunikatorów internetowych. Z pewnością to ciekawa opcja, która pozwoli uniknąć wielu kosztów komuś, kto dopiero rozważa przeprowadzkę do Bielska-Białej w celach zarobkowych. Rekrutacje odbywające się przez Skype są powszechne w korporacjach, a także w przypadku kandydatów do pracy za granicą. Jeżeli jesteś umówiony na tego typu konwersację z pracodawcą, to musisz pamiętać o odpowiednim przygotowaniu się.
O co koniecznie musisz zadbać?
- Nienaganny sprzęt
Podstawową sprawą są kwestie techniczne. Musisz upewnić się, że wszystko jest w porządku z mikrofonem, głośnikiem, a przede wszystkim z połączeniem internetowym. Do tego sprawdź, w jaki sposób zawiesza się rozmowę i jak odbierać pliki. Jeżeli na co dzień nie korzystasz z takich technologii, to lepiej trochę poćwiczyć. Usterki mogą sprawić, że niepotrzebnie się zestresujesz.
- Odpowiedni strój
To, że odbędziesz z domu rozmowę o pracę, wcale nie zwalnia z obowiązku włożenia reprezentacyjnego stroju. Ubierz się adekwatnie do sytuacji i to najlepiej od stóp do głów, nawet jeśli raczej będzie widać tylko Twoje ramiona i twarz. Nigdy nie wiadomo, czy nie będziesz musiał wstać.
- Otoczenie
Zadbaj o korzystne oświetlenie i porządek. Postaraj się wyeliminować wszelkie hałasy (m.in. poprzez zamknięcie okien), a o terminie rozmowy warto uprzedzić współlokatorów. Jeśli masz psa lub kota, to koniecznie przed połączeniem się z rekruterem, sprawdź co robi pupil, gdyż to pomoże uniknąć przykrych czy nawet nieco kompromitujących niespodzianek.
Oczywiście podobnie jak w przypadku rozmowy o pracę w Bielsku-Białej odbywającej się „twarzą w twarz”, pamiętaj o znajomości swojego CV i sprawdzeniu informacji na temat firmy, która się z Tobą kontaktuje. Taka forma rekrutacji to nowy, coraz popularniejszy trend. W związku z tym nie zapominaj, że to, jak wygląda Twój wizerunek w Internecie, może się okazać decydujące. Dzisiaj bardzo często zdarza się, że szukanie informacji o kandydacie w wyszukiwarce internetowej stanowi pierwszy, nieoficjalny etap rekrutacji.