5 sposobów jak być bardziej efektywnym w pracy

5 sposobów jak być bardziej efektywnym w pracy

Być efektywnym, to znaczy umieć dobrze wykorzystać czas swojej pracy. Tak, aby działania przynosiły zadowalające efekty. Liczy się nie tylko ilość, ale i jakość wykonanej pracy. Aby być efektywnym, trzeba być zmotywowanym, widzieć cel w swojej pracy, umieć zachować skupienie i unikać pojawiających się zewsząd rozpraszaczy. Przedstawiamy 5 prostych, ale nie zawsze oczywistych sposobów na to, jak wzmocnić swoją efektywność w pracy.

Wyśpij się

Po nieprzespanej nocy trudno podchodzić z entuzjazmem do swoich zadań. Zmęczenie, obniżony nastrój, rozdrażnienie – to wszystko utrudnia pracę i uniemożliwia w pełni efektywne wykorzystanie dnia. Dlatego zadbaj o swój sen. Ile powinien trwać nocny odpoczynek? Tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi – każdy organizm jest inny, ale szacuje się, że większość ludzi, aby wstać wypoczętymi, potrzebuje od 7 do 9 godzin snu.

Zadbaj o rutynę

Rutyna to przyjaciółka efektywności. Nie chodzi bynajmniej o brak spontaniczności, kurczowe trzymanie się ustalonego planu, ale o to, że kiedy ma się dobre nawyki, łatwiej zachować motywację do pracy i być efektywnym. Zastanów się, w jakich porach dnia działasz najlepiej i spróbuj dostosować poziom trudności Twoich zadań do własnych predyspozycji. Utrzymywanie stałej koncentracji przez 8 godzin dziennie jest bardzo trudne. Dlatego warto poznać swoje możliwości i tak zaplanować dzień, aby jak najlepiej je wykorzystać.

Nie rób wielu rzeczy naraz

Multizadaniowość pozornie wydaje się bardzo pożyteczną cechą. Jeśli jednak wykonuje się jednocześnie kilka obowiązków, trudno każdy z nich zrealizować na 100 procent. Radzenie sobie w natłoku pracy, umiejętność ustalenia priorytetów, kończenia rozpoczętych wcześniej czynności i nieodkładanie ich na później bardzo sprzyjają efektywności. Warto nauczyć się zarządzania czasem pracy, skupienia na jednej czynności. Ciągłe sprawdzanie skrzynki mailowej nie tylko rozprasza, ale też wydłuża czas wykonania innego zadania.

Bądź asertywny

Wykonujesz swoje zadanie, ale nagle przerywasz, bo kolega zaprasza Cię na kawę, zgadzasz się wyjaśnić koleżance zawiłości nowego regulaminu albo po prostu wdajesz się w rozmowę, w której tak naprawdę nie chcesz uczestniczyć? Asertywność w pracy pomaga radzić sobie w takich sytuacjach. Komunikowanie swoich potrzeb jest bardzo ważne. Nie bój się tego. Kiedy masz ważne zadanie do wykonania, a charakter Twojej pracy z tym nie koliduje, możesz wręcz powiadomić współpracowników, że w ciągu najbliższej godziny czy dwóch będziesz nieosiągalny i prosisz o kontakt później.

Dbaj o odpoczynek

Pracowitość to zaleta zaangażowanego pracownika. Kiedy jednak bierzesz na swoje barki zbyt wiele, często zostajesz po godzinach, zaniedbujesz życie prywatne i relacje z bliskimi, zamiast być efektywnym, możesz szybko doprowadzić do wypalenia zawodowego. To stan, w którym przeciążony obowiązkami, stale zestresowany pracownik traci motywację do pracy, obojętnieje i nie widzi już sensu w dalszym wykonywaniu swoich obowiązków. Dbanie o siebie, odpoczynek, nie są fanaberią, ale koniecznością, jeśli zależy Ci na zachowaniu efektywności w pracy.

Pracownik